Home » Indie » Amritsar

Amritsar

Do Amritsar, świętego miasta Sikhów, dotarliśmy z Mathias’em pociągiem rano. Oczywiście otoczył nas od razu krąg serdecznych taksówkarzy gotowych wskazać jeden z zaprzyjaźnionych hoteli. Rutyna.
Złota Światynia - Amritsar
Słowo o Mathias’ie. To bardzo sympatyczny Niemiec, którego poznałem w Rishikesh. Razem postanowiliśmy podróżować przez kilka dni by wspólnie się asekurować i częściowo obniży koszta. Okazał się niezwykle miłym, otwarty oraz serdecznym człowiekiem dzięki któremu sporo się nauczyłem.

Wybraliśmy kierowcę, który budził wśród nas największe zaufanie. Zgodnie z informacjami przekazanymi nam w Rishikesh ceny hoteli w Amritsar były powyżej średnich, ale po kilku podejściach udało się nam odnaleźć hotel spełniający wszystkie nasze niezbyt wygórowane wymagania: w miarę czysty, w miarę tani, w miarę blisko Złotej Świątyni, czyli przeciętny.

Wyświetl większą mapę
Wejście do Świątyni jest bezpłatne i dostępne bez względu na religię. Przed wejściem na teren ogromnej Świątyni należy zdeponować buty oraz wypożyczyć, również bezpłatnie, chustę zakrywająca włosy. Ta restrykcja dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiety.

Samo w sobie miasto niewiele różni się od innych, które odwiedziłem. Podobny chaos, podobne sklepy, taksówki oraz liczni nagabywacze. Największą różnicą są liczni Sikhowie, którzy są bardzo widoczni ze względu na swoje turbany. Jako jedyni w Indiach mają prawo noszenia białej broni bez pozwolenia, dotyczy to zarówno noży jak i pięknie zdobionych szabel.

Warto odwiedzić Amritsar nie tylko z powodu Złotej Świątyni. 20 km od miasta znajduje się przejście graniczne, gdzie codziennie (wejście bezpłatne) odbywa się unikalny spektakl, chyba jedyny na świecie.

Kompanie reprezentacyjne Pakistanu i Indii, oddzielone brama, o godzinie 16 zamykają przejście graniczne. Po obu stronach zbudowano specjalne widownie z osobnymi lożami dla VIP oraz cudzoziemców.
Całości towarzyszy muzyka, śpiewy, barwne stroje żołnierzy oraz tańce przyjezdnych.
Tłumek jest spory, a żołnierze pilnują porządku.
Amritsar
Amritsar
Ponieważ przesłanie filmu z komórki przy tutejszym internecie jest raczej niewykonalne, to proponuję obejrzeć film z YouTube.

Koszt dojazdu z miasta do granicy taxi współdzieloną w obie strony 110 rupii.

UWAGA:
Border Parade Show to także wzmożone środki ostrożności. Należy przybyć trochę przed 16 by dotrzeć punktualnie na pieszo do widowni.