Home » Przygotowania » Polska z perspektywy zagranicy

Polska z perspektywy zagranicy

Polskę z perspektywy zagranicy można spostrzegać różnie.

Oczywiście na bieżąco śledzę wydarzenia na Onecie, Gazecie oraz Wirtualnej Polsce. Dużo ciekawsze są jednak spostrzeżenia Rosjan oraz Ukraińców, z którymi ostatnio sporo rozmawiałem. Dość rozpolitykowana była z nich grupka i praktycznie był to pierwszy temat dyskusji po wyjściu w vipassany.

Otóż, w przeciwieństwie do Polaków, oni bardzo wyraźnie widzą różnice i polskie osiągnięcia z ostatnich 25 lat. Przyznam, że byłem zaskoczony słysząc jak z szacunkiem oraz respektem wypowiadają słowo: Polsza. Czuć było uznanie. W rozmowach o stosunkach między Rosją a Ukrainą nieustannie podnosili temat reakcji Polski oraz Unii Europejskiej. Część z nich odwiedzała Polskę na początku lat 90-tych oraz obecnie, niektórzy mieli za sobą świeże doświadczenia z pobytu na Euro 2012. Tak, oni widzą różnicę i rozumieją jaki skok cywilizacyjny udało się osiągnąć.

Postęp zauważają zagraniczne media:
Poland Golden Age – Economist

Postęp i przepaść cywilizacyjną widać jeszcze lepiej z Indii, Nepalu.

Jedynie Polacy nie widzą co udało się dokonać w ciągu 25 lat. To na prawdę zaskakujące. Czytam komentarze pod artykułami na Oneci i Gazecie. Ludzie plują na Tuska i Sikorskiego oraz całą PO. PiS z 2 latami nieudolnych rządów rośnie w siłę. Porażka.