Home » Trekking dookoła Annapurny – opis

Trekking dookoła Annapurny – opis

DLACZEGO TREKKING DOOKOŁA ANNAPURNY?

Dla początkujących globtroterów to wygodna i bezpieczna opcja wejścia w egoztyczny świat. Niby egoztycznie, ale turystycznie, a tam gdzie turyści, tam swojsko. Z drugiej strony można zasmakować widoków lokalnego życia. Trekking ten jest też łatwo dostępny, prosty, nie wymaga żadnego sprzętu, tani. Permity oraz TIMSy do innych parków są droższe, do niektórych należy mieć przewodnika. Wejście bez niego jest niemożliwe. Trekking w okolicach Everestu jest tłoczny, zaśmiecony.

Bądź eco-turystą, podróżuj tam, gdzie natura zniesie Twoją wizytę.

PLAN TREKKINGU

Stopień trudności: łatwy (wg mnie)/umiarkownie zaawansowany. Osoby, które uprawiają jakiekolwiek sporty nie powinny mieć większych trudności kondycyjnych. Powyżej 3000 m n.p.m jedynie jest nieco mniej tlenu i trzeba uważać na chorobę wysokościową. Idzie się wolniej, ale trasa jest ogólnie prosta.

Średni dzienny czas przejść: 4-8h. Niektóre odległości można spokojnie zrobić w 4 godziny. Kluczowym i najtrudniejszym momentem jest (podobno) przełęcz, na którą należy przeznaczyć ok. 8-10h. Jest duże przewyższenie przez co należy zwolnić tępo, aby nie dopadła choroba wysokościowa.

Dzień 1. Przejazd Katmandu- Besisahar (ok 5-7h). Podróż jest męcząca, po wertepach, dziurach, jak po naszych polskich polnych drogach (czasami dużo gorzej). Odradzam spożywanie posiłków w trakcie podróży.

Dzień 2. Besisahar-….?

Dzień 3. …? – Tal (1700)

Dzień 4. Tal (1700)-Danaqyu (2200). Przewyższenie 500 metrów.

Dzień 5. Danaqyu (2200)-Chame (2710). Przewyższenie 500 metrów.

Dzień 6. Chame (2710)-Lower Pisang (3250). Przewyższenie 500 metrów.

Dzień 7. Lower Pisang (3250)-Manang (3540). Przewyższenie 290 metrów.

Dzień 7. Manang (3540). Aklimatyzacja

Dzień 8. Manang (3540)- Yak Kharka (4050). Przewyższenie 540 metrów.

Dzień 9. Yak Kharka (4050)- Thorang Phedi (4450). Przewyższenie 400 metrów.

Dzień 10.  Thorang Phedi (4450)-PRZEŁĘCZ THORANG PASS- 5416-Muktinath (3800). Przewyższenie 966 metrów.

Dzień 11.  Muktinath (3800)- Joomsom (2720).

CENNIK NOCLEGÓW: od 0-300 rupii (ok. 0-3 USD, ok. 0-18zł) za pokój. Czyli od os. 0-9zł.

CENNIK WYŻYWIENIA: od 1000-2500 rupii (ok. 10-25 USD, ok. 30-75zł)/dziennie. Powyżej 3000 tys. wydawaliśmy ok. 15/25 USD. Im wyżej, tym drożej. Ogólnie obliczyliśmy, że średnio wydawaliśmy około 13 USD/dziennie na jedzenie i zakwaterowanie Podkreślmy, jedliśmy minimalistycznie, oszczędnie. Ja wcinałam jak oszalała Dal Bhat ze względu na dokładki, i to najtańsze jedzenie w górach.

CENNIK TREKKINGU/WYMAGANE DOKUMENTY (listopad 2013)

Przejazd Katmandu-Besisahar: ok. 700 rupii (około 7 USD= ok. 21 zł)

4 zdjęcia do poniższych dok.                                                                                                                 TIMS (Trekker’s Information Management System): 1600 rupii (około 16 USD=ok. 42zł)                        Entry Permit (ACAP czyliAnnapurna Conservation Area Project): 2000 rupii (około 20 USD= ok.60zł)

GDZIE KUPIĆ TIMS i ENTRY PERMIT?

Timsy i permity można nabyć od ręki (należy mieć paszport) w Nepal Tourism Board (NTP) w Katmandu i Pokharze oraz w biurach Trekking Agencie Assiociation of Nepal (TAAN) w Katmandu i Pokharze.

NTP (Nepal Tourism Board) w Kathmandu oraz Pokharze jak również w biurach TAAN (Trekking Agencie’s Association of Nepal) w Kathmandu oraz Pokharze.

Polecamy biuro Yello Swissa Travel (biuro sprawdzone, przetestowane, bezpieczne)

P.O.Box No. 5184                                                                                                                                                   Thamel, Kathmandu, Nepal                                                                                                                                                      (1st Floor Hotel Journey Home Building near Satghumti Mode)                                                                    Tel: +977-1- 4700872, 4701752,  4701283                                                                                                    Email: info@swissatravel.com, ragriver@mcmail.com.np

Pohhara:

P.O.Box No.                                                                                                                                             Lake side camping chowk, Pokhara (Between Mamma mia Restaurant and Pokhara StakeHouse)                                                                                                                                               Tel: +977-61-466446, 466447                                                                                                              Email: pokhara@swissatravel.com, swissapkr@gmail.com                                                                                                         www.swissatravel.com

KIEDY JECHAĆ NA TREKKING W NEPALU?

Od października do połowy grudnia. Potem w górach noce są zimne. W tym czasie przejrzystość powietrza jest bardzo dobra. Z tego co nam powiedziano (do weryfikacji), niektóre parki są zwyczajnie zamykane. Nasz trekking był w porze już nieturystycznej (listopad/grudzień), w guest housach było pusto, czasami byliśmy jedynymi turystami. Noce były naprawdę zimne (ok. 5-10 C), pokoje są nieogrzewane, więc warto zaopatrzyć się w ciepłe ubrania i ciepły śpiwór. W guest housach można otrzymać bezpłatnie dodatkowy koc.

Od połowy marca do końca maja. Potem zaczyna się pora deszczowa.

Najkrótszy trekking trwa 7 dni.

CO ZABRAĆ NA TREKKING?

– apteczka (leki na biegunkę, przeciwbólowe, przeciwzapalne, diuramid- na chorobę wysokościową, warto zabrać leki wzbogacające florę bakteryjną, tabletki do uzdatniania wody, plastry, Octenisept- do dezynfekcji ran, na pęcherze, antybakteryjny, Kortyzon opcjonalnie do nabycia w Kathmandu bez recepty 10tabl.= ok. 1 USD)

– krem z filtrem, krem nawilżający

– lekką czapkę, ciepłą czapkę, rękawiczki, szalik

– kijki

– śpiwór (+ ew. polarowa wkładka do kupienia w Kathmandu za 15 USD). Zakres temp. mojego śpiwora (min./przejściowa/komfort/max): -15/ -1/ 5/ 20. Mógłby być cieplejszy jak dla mnie.

– 2 t-shirty oddychające

– 3 koszulki z długim rękawem (z wełny merynosa + ciepła termoaktywna+ bawełniana do spania)

– spodnie lekkie do chodzenia w ciągu dnia

– spodnie cieplejsze na wieczór i wyższe partie gór (powyżej 400tys.), windstoperowe/goretexowe+bielizna termoaktywna

– spodnie polarowe (opcjonalnie) dla zmarźlaków

– kurtki: ja miałam windtopera z kurtką przeciwdeszczową, inni mieli kurtki puchowe (b.dobra opcja)

– ręcznik szybkoschnący

– latarkę, zapasowe baterie (UWAGA! NIE WYRZUCAJ BATERII W NEPALU! ZABIERZ BATERIE DO POLSKI! W Nepalu nie istnieje utylizacja baterii.)

– lekką książke (wagowo)

– jestem fanką batoników, więc batoniki na pewno

– buty. Wersja minimalistyczna: lekkie trekkingowe+klapki pod prysznic. Wersja rozbudowana: lekkie trekkingowe+klapki pod prysznic + lekkie buty do zmiany po trekkingu. Osobiście polecam wersje minimalistyczną.

– termos

CENNIK PRODUKTÓW DO KUPIENIA:

Szczepionki (zalecane: Wirusowe Zapalanie wątroby typu A, Wirusowe Zapalanie wątroby typu B, dur brzuszny, przeciwtężcowa): ok. 1000zł

Micropur (50tabl.): 45zł / w Katmandu można kupić kropelki: 6zł

Diuramid (30 tabl.): 13zł

Kortyzol opcjonalnie do nabycia w Kathmandu bez recepty 10tabl.= ok. 1 USD (niektórzy polecają, my nie braliśmy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.